Marmaris Turgut

Marmaris Turgut Şelalesi
Turgut Şelalesi Marmaris

Marmaris Turgut

Marmaris merkezine 31 km uzaklıkta bulunan Marmaris Turgut mahallesi, turizm sayesinde gelişmeye başlamış bir mahallenin girişinde eli yüzü düzgün çok sayıda lokanta da bölgeyi ziyarete gidenlere hizmet veriyor.

Turgut Antik Kalıntıları

Turgut koyunda Antik Çağ kalıntıları göze çarpıyor. Kalıntılar kıyıda bir bahçe duvarında, biraz içeride ise Ygeia kutsal alanını çevrelediği düşünülen temenos duvarında izlenebiliyor. Bu kalıntıların Hygassos antik kentçiğine ait olduğu sanılıyor.

Turgut Şelalesi

Turgut mahallesinden 5 km sonra sağda “Şelale” tabelasını göreceksiniz. Yoldan 200 m içerideki “Şelale” mevkiine toprak yoldan araçla gitmek mümkündür. “Şelale”, bildiğimiz o ulu şelalelerden değil. Vadi boyunca sık bir bitki örtüsü arasından akan ve yaz aylarında suyu iyice azalan bir derenin 3-4 metre yüksekten dökülmesiyle oluşmuş.

Derenin suyu buz gibi. Mayonuz yanınızdaysa eğer, şelalenin yarattığı ve derinliği 2-3 metreye bulan gölcükte yüzebilir, bunaltıcı sıcağın etkisinden kısa bir süre de olsa kurtulabilirsiniz.

Çevrede ve şelalenin yani başında çardak lokantalar var. Köylü kadınların oracıkta pişirdikleri gözleme ve ayran, soğuk duş ardından iyi gelecek. Dilerseniz alabalık da ısmarlayabilirsiniz.

Zaman ayırabilirseniz dere boyunca ve vadinin içerisine doğru yürüyüş yapabilirsiniz. Ama sık bitki örtüsünün zaman zaman yürüyüşü zorlaştırdığını unutmayın.