Marmaris Karaca Söğüt

Marmaris Karaca Söğüt

Marmaris – Muğla kararyolunun 11. km’sindeki Marmaris Karaca söğüt yol ayrımından sapıp camlar arasında uzanan yol izlendiğinde eşsiz Gökova sahillerine ulaşılıyor.

Karaca ve Söğüt limanları, mavi yolculuk teknelerinin önemli uğrak yerlerinden biri. Önceki yıllarda meydana gelen ve geniş bir alanı tahrip eden yangının izlerine rağmen hâlâ gözde.

Söğüt Şelalesi ve Karacain Mağarası

Söğüt Şelalesi ve Karacain Mağarası için Karacasöğüt’ten Okluk koyuna giderken 2-3 km sonra sağa ayrılmak gerekiyor. Tabela olmadığı için yöredeki köylülere sorun. Şelale 25 m’den dökülüyor. Altında doğal havuzu var.

Somalıkaya Düdeni ve Suçıktı Mağarası adlarıyla iki bölümlü mağaranın Somalıkaya Düdeni’nin ana giriş noktalarından biri de burada. Mağaraya inişte yanınızda şişme bot olmalı. Galerilerde ancak botla ilerlemek mümkün. 421 metre uzunluk ve 15,5 metre derinliğe sahip mağaranın 342 m’lik bölümü aktif ve 2 gölü barındırıyor. Amatör gezginler mağaraya rehber eşliğinde girmeli ve 10 metreden fazla da uzaklaşılmamalı.

Somalıkaya Düdeni’nin 1 km batısında yer alan Suçıktı Mağarası’nın ise ancak 1 km uzunluktaki bölümü keşfedilebilmiş, mağaracılar tarafından. Mağara ve şelalenin bulunduğu alan SİT alanı ilan edilmiş.

Söğüt Köyü’nün yaklaşık 2 km güneydoğusunda Altınsivrisi tepesinde Euthena antik kent kalıntıları var. Denizden yüksekliği 700 metre olan tepeye çıkmayı göze alanların, Karaca Köyü Ovacık Mahallesi’ne gelmeleri, dar ve dik patikayı izleyerek tırmanmaları gerekiyor. Çevreyi bilmeyenler patika için köylülerden yardım istemeli. Tepeye yaklaştıkça kent nekropolisi, biraz yukarılarda çeşitli sur kalıntıları, kaya mezarları ve sarnıçlarla karşılaşılacaktır. Tepede ise Antik Dönem tapınağı kalıntıları yanında orman gözetleme görevlisinin kulübesi vardır. Şansınız varsa bir yorgunluk çayı sizi bekliyor olabilir.

Euthena’nın Antik Dönem’de Rodos’a bağlı küçük bir kent olduğu tahmin ediliyor.

Söğüt yakınlarında bir başka antik kent daha var. Amnistos antik kenti kalıntıları koyun yakınındaki bir burun üzerinde. Kentten bugüne sur kalıntıları ile deniz kıyısında eski liman duvarı ulaşmış.